Transport morski – mocne i słabe strony wykorzystania transportu morskiego w imporcie z Chin.

Zamawiając towar z Chin, często nie zdajemy sobie sprawy, co jest tak naprawdę potrzebne do tego, aby mógł znaleźć się on na terenie Polski. W rzeczywistości proces transportu morskiego towarów z tak odległego kraju jest bardzo skomplikowany, a także wymaga dopełnienia wielu formalności, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik i przewożone przedmioty mogły zostać dopuszczone do obrotu. Co należy wiedzieć przed zleceniem transportu z Chin?

 

 

Formalności przed transportem

Przed ostatecznym wyruszeniem towaru w podróż z Chin do Polski, na zlecającego czeka konieczność dopełnienia masy formalności. Ten rodzaj transportu kwalifikujemy jako międzynarodowy, dlatego też konieczne jest przygotowanie wszystkich dokumentów związanych zarówno z samym ładunkiem, jak i odprawą celną. Dokumentacji jest na tyle dużo, że osoba niezwiązana z branżą logistyczną może zwyczajnie się pogubić, dlatego najlepszym wyjściem jest zlecenie zorganizowania przewozu zewnętrznej firmie.

Dopilnuje ona wszystkich formalności, w tym również terminów, gdyż wszystko musi zawrzeć się w określonym czasie. Ponadto wybrana przez Ciebie firma będzie czuwać podczas samego procesu transportu i na bieżąco reagować, jeżeli w trakcie wynikną różnego typu problemy.

 

Koszty transportu morskiego towaru z Chin

Za sprowadzaniem różnego typu towarów z Chin przemawia jeden, znaczący aspekt – ich niska cena, która jest proporcjonalna do oferowanej jakości. Aby koszty transportu nie były wysokie, wykorzystuje się drogę morską, która charakteryzuje się znacznie niższymi kosztami w porównaniu do transportu lotniczego, czy drogowego. Biorąc pod uwagę fakt wybrania drogi morskiej do przewozu towaru z Chin, można być pewnym, że nie wyniesie nas to dużo. Ostatecznej kwoty nie da się jednak podać z bardzo prostego względu, cena transportu bezpośrednio zależy od charakterystyki transportu.

W skrócie można określić, że cena przewozu zależy, między innymi od charakteru, objętości, czy masy towaru, a także od miejsca rozładunku i załadunku. W związku z tym znacznie tańszy będzie transport morski towaru bezpośrednio do Polski w porównaniu z dostarczeniem go w pierwszej kolejności do innego portu w Europie, a następnie do kraju. Warto również pamiętać, że każdy port wyznacza własną opłatę portową, która może być wliczona w podstawową opłatę przewoźnika bądź nie.

Dobrym sposobem na znaczne obniżenie kosztów jest konsolidacja ładunków. Polega to na tym, że ładunki dla wielu zamówień, bądź w jedno miejsce docelowe łączone są w jeden, zbiorczy transport. Dzięki temu jesteśmy zobowiązani do uiszczenia wyłącznie pojedynczych opłat za fracht, która zazwyczaj są znacznie niższe w porównaniu do sumy osobnych kosztów każdego przewozu.

 

Czas transportu z Chin do Polski

Czas transportu towaru na tym dystansie zależy głównie od miejsca rozładunku. Do portu w Hamburgu z Chin towar dociera w czasie około 30 dni. Do tego czasu należy jednak doliczyć przemieszczenie towaru między Hamburgiem, a portem w Gdyni, co trwa około 15 dni. Czyli transport z Chin do Polski finalnie trwa około 1,5 miesiąca.

Nie wygląda to jednak tak prosto, gdyż po przywiezieniu towaru na teren Polski, musi on spędzić określony czas w magazynie celnym, aby mogły być dopełnione wszystkie dokumenty celne. Dopiero gdy zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE i Polski może opuścić wyznaczony magazyn.

 

O czym jeszcze należy pamiętać, importując towary z Chin?

Po dopuszczeniu towaru do obrotu przez Służbę Celną jest on w pełni do naszej dyspozycji, dlatego należy przemyśleć, w jaki sposób dokonamy jego transportu do miejsca magazynowania bądź dystrybucji. Jest to o tyle ważne, że transport towaru zależy od jego rodzaju i charakterystyki. Wszelkiego typu drobnicę taką, jak elektronika w niewielkiej ilości z powodzeniem przewieziemy mniejszym pojazdem. Problem może pojawić się w momencie, gdy towar zajmuje cały kontener. Wtedy konieczne jest nie tylko oddelegowanie pojazdu, ale także całej grupy ludzi, którzy zajmą się obsługą ładunku.

 

Mocne strony transportu morskiego z Chin

  • Bardzo korzystna cena
  • Bezpieczeństwo
  • Możliwość importu ładunków objętościowych
  • Możliwość importu ładunków o ogromnej masie

 

Słabe strony transportu morskiego z Chin

  • Długi w stosunku do transportu lotniczego czas realizacji