Transport morski obejmuje ponad 80 procent całego światowego handlu towarami. Szacuje się, że przychody statków wynikające z transportu wynoszą około 380 milionów dolarów amerykańskich rocznie. To niemal 5 procent światowego handlu. Jak widać jest to prężnie działająca branża przynosząca wielkie dochody. Jednak, aby transport morski był skuteczny i bezawaryjny, niezbędne jest odpowiednie zaplecze. Składają się na nie m. in. środki transportu czyli różnego rodzaju statki transportowe. W zależności od rodzaju przewożonych towarów są to: drobnicowce, masowce, tankowce czy kontenerowce. W przypadku towarów małogabarytowych, które pakowane są dodatkowo na palety, niezbędne jest równie wykorzystanie kontenerów. To właśnie one zajmują ładownie kontenerowców, zapewniając bezpieczny i ekonomiczny transport. A rodzajów kontenerów morskich jest sporo…

 

Standardowo

Najpopularniejszym rodzajem kontenerów są metalowe prostopadłościany, których jedną krótszą ścianę stanowią dwuskrzydłowe drzwi. Poniżej ich rodzaje:
kontener 20ft DV – dwudziestostopowy, jego długość to 590 centymetrów, szerokość: 235 centymetrów, natomiast wysokość 239,5 cm; pojemność to 33,2 metrów sześciennych. Jest to informacja ważny w momencie, gdy planujemy warstwowe ułożenie towarów w kontenerze. Pamiętać też należy o jego maksymalnej wadze po załadunku – jeżeli kontener ma być przewożony w kolejnych etapach w transporcie lądowym podlega pewnym ograniczeniom.
kontener 40 ft DV – czterdziestostopowy; od wcześniej opisanego różni się wymiarami – w tym przypadku długość to 1203 centymetry, natomiast szerokość i wysokość pozostają niezmienne i wynoszą odpowiednio: 235,2 i 239,5 centymetra. Większa jest też oczywiście jego pojemność – to 67,7 metrów sześciennych; kontener czterdziestostopowy może być również w wersji „high cube” – jest wtedy wyższy – ma 270 centymetrów wysokości; ma również większą pojemność 76,3 metry sześciennych

 

Wyżej niż zwykle

W przypadku transportu ładunków o nietypowej wysokości lub wymiarach nie pozwalających na wstawienie ładunku do kontenera przez drzwi, najlepszym rozwiązaniem będzie kontener morski typu Open Top. Występuje on w dwóch wersjach – 20- stopowy i 40-stopowy. Mniejszy, 20-stopowy ma standardowe wymiary: 519,9 cm długości, 234 cm szerokości i 228,6 cm wysokości. Jednak jego wysokość w praktyce jest większa, ponieważ ściana „dachowa” nie jest stałym elementem, ściśle przytwierdzonym. Zastępuje ją nieprzemakalna plandeka, którą w razie potrzeby można zdjąć. Analogicznie sytuacja wygląda z kontenerem 40-stopowym – tutaj też wysokość jest większa poprzez zastąpienie „dachu” zdejmowaną” plandeką. Kontenery morskie typu Open Top świetnie sprawdzają się w przypadku transportu na przykład złomu, który ładowany jest wtedy od góry.

 

Świeżość z kontenera

Drogą morską transportowane są również produkty wymagające specjalnych warunków. Takiego „wyjątkowego traktowania” wymaga na przykład żywność – zamrożone mięso czy lody. Kontenery te, to kontenery morskie typu Reefer. Wyposażone są w specjalistyczny system regulacji temperatury. Transportując w nich przykładowo mrożonki możemy ustawić odpowiednio niską temperaturę uniemożliwiającą rozmrożenie żywności w trakcie przewozu. Oczywiście temperatura może być też regulowana „w górę”. W ten sposób zapobiegamy nadmiernemu wychłodzeniu, a nawet zamarzaniu. Jest to szczególnie ważne, gdy przewozimy ciecze, które nie mogą zamarznąć, a warunki zewnętrze mogą taką sytuację spowodować.

Kontenery Reefer, podobnie jak Open Top produkowane są w dwóch opcjach. Większy, 40 stopowy ma ładowność 66 metrów sześciennych. Ładowność mniejszego, 20-stopowego to 27 metrów sześciennych.

Kontenery typu Reefer wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Są najczęściej białe, a na ich tylnej, krótszej ścianie zamontowana jest aparatura do regulacji temperatury. W przypadku zaostrzonych warunków transportu – gdy wymagana jest temperatura sięgająca minus 60 czy 70 stopni, stosuje się kontenery „super-freezer”.

 

Specjalne wymagania

Do transportu ładunków ciężkich lub niemieszczących się w zwykłych kontenerach morskich, najlepszym wyjściem będzie kontener Flat Rack. Świetnie sprawdzają się jako podstawa transportu maszyn, których nie można rozmontować. W praktyce wyglądają jak platformy, bez bocznych ścian, wyposażone jednak w krótsze, krańcowe ściany. Niektóre z kontenerów dają możliwość składania również tych krótszych ścian, co zdecydowanie ułatwia załadunek. Jeżeli taka możliwość istniej, mówimy o mocowaniu typu „collapsible”. Gdy nie ma możliwości złożenia ścian krańcowych, zamocowane są one na stałe, mowa o systemie „fixed”.
Nietypowa konstrukcja kontenerów Flat Rack umożliwia załadunek z góry, a także z boku.
Podobnie jak w pozostałych przypadkach, kontenery morskie Flat Rac występują w opcji mniejszej – 20-stopowej oraz większej – 40-stopowej.

 

Po europejsku

Wśród kontenerów morskich możemy wyróżnić pewną grupę, ze względu na „zasięg”. Są to kontenery przeznaczone do transportu między portami europejskimi. To kontenery 45 oraz Pallet Wide. Jak łatwo się domyślić, mają one zwiększoną szerokość, a co za tym idzie bardzo dużą przestrzeń ładunkową Ta osiąga nawet 89 metrów sześciennych w przypadku kontenera 45 stopowego HQ (z powiększoną wysokością) w opcji Pallet Wide.
W przypadku kontenerów powiększonych (45 oraz Pallet Wide) należy pamiętać, że są one dedykowane do konkretnych krajów. Przykładowo kontener 45 stopowy Pallet Wide poszerzany, przeznaczony jest wyłącznie na rynek Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.
Jak widać, transport morski daje nieograniczone możliwości. Nie bez powodu opiera się na nim światowy handel. Co ciekawe, z transportu morskiego korzystają równie kraje bez dostępu do morza. W tym przypadku ważny jest wybór odpowiedniego kontenera. Dostawcy muszą ograniczyć się do kontenerów morskich, które następnie mogą być wykorzystane w transporcie lądowym. Takich ograniczeń nie mamy wiedząc, że ładunek „podróżuje” tylko droga morską. Statkiem, kontenerowcem możemy przetransportować wszystko. Ważne jest tylko, by dobrać odpowiedni do ładunku rodzaj kontenera. A jak widać, jest w czym wybierać.